Plánujete výstavbu nového domu? Poradíme vám, ako získať kategóriu A0

06.11.2022

Energetické triedy nehnuteľností sú dnes dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Totižto, stali sa aj súčasťou zákonov. Od 1. januára 2021 už musia všetky novostavby spadať do kategórie A0. Čo všetko môžete spraviť pre to, aby ste ju získali?

Na úvod je potrebné porozumieť tomu, čo vlastne znamenajú energetické triedy. Ich definícia je pomerne jednoduchá - vychádzajú z ročnej potreby primárnej energie v nehnuteľnosti. Aby rodinný dom mohol spadať do kategórie A0, hodnota potreby primárnej energie musí byť menšia alebo rovná ako 54 kWh/m2. Primárna energia sa uvádza v energetickom certifikáte a je odvodená od dodanej energie pri použití faktorov primárnej energie a po zohľadnení použitia obnoviteľných zdrojov.

Od 1. februára 2022 sa však do zákona doplnila ešte jedna podmienka. Nehnuteľnosť môže spadať do energetickej triedy A0 až vtedy, keď má aspoň v jednom mieste obnoviteľný zdroj energie. Napríklad, solárny alebo fotovoltický panel, tepelné čerpadlo či kachle a pec na biomasu.

Základom je kvalitná projektová dokumentácia

Aby váš dom spĺňal požiadavky energetickej triedy A0, musí byť v prvom rade správne naprojektovaný. V tomto smere je najlepším riešením využiť služby renomovanej spoločnosti, ktorá má v oblasti energeticky úsporných projektov dlhoročné skúsenosti. Obrátiť sa môžete na nás. Na základe vašich požiadaviek pripravíme projekt, ktorý bude energeticky úsporný, no zároveň sa bude dať ľahko zrealizovať, bez zbytočne vysokých stavebných nákladov.

Čo ovplyvňuje energetickú triedu budovy?

Na energetickú triedu vplýva viacero aspektov, ktoré musia byť navzájom správne vyladené. Nasledovné patria medzi najvýznamnejšie.

  • Tvar domu a veľkosť jeho plochy.

  • Orientácia na svetové strany, pri južnej môžete vo veľkej miere využívať slnečné lúče na vyhrievanie interiéru.

  • Veľkosť a poloha presklených plôch.

  • Konštrukčné a materiálové riešenie, podstatnú úlohu zohráva predovšetkým izolácia strechy a obvodových múrov.

  • Zariadenia na kúrenie a chladenie.

Keďže do hry vstupuje veľké množstvo premenných, na projekte nehnuteľnosti sa rozhodne neoplatí šetriť. Ak jeho vypracovanie zveríte do rúk neskúsenej firmy alebo projektanta, hrozí, že pri zhotovení objekt nebude spĺňať požiadavky a následne budete musieť riešiť nápravu nedostatkov.

Získanie energetického certifikátu

Energetický certifikát budovy je nevyhnutným dokumentom pre úspešnú kolaudáciu. Vyhotovený je nielen na základe projektovej dokumentácie, ale aj fotografií alebo obhliadky stavby. Pokiaľ je projekt navrhnutý kvalitne, budova bude v realite presne zodpovedať stanoveným štandardom.

Potrebujete vypracovať projektovú dokumentáciu nehnuteľnosti, vykonať energetický audit či získať samotný energetický certifikát? Radi vám pomôžeme, stačí nás kontaktovať!