Ako získať energetický certifikát novostavby?

31.01.2023

Na to, aby mohla byť novostavba skolaudovaná, je potrebné mať vypracovaný energetický certifikát. Avšak, myslieť by ste na neho mali ešte pred tým, ako vôbec začnete stavať. Čo všetko brať do úvahy?

V dnešnej dobe sa už nemôžete dobrovoľne rozhodnúť, či chcete mať svoj nový dom energeticky hospodárny alebo nie. Od 1.1. 2021 musia všetky nové budovy zo zákona patriť do energetickej triedy A0. Iba v takom prípade môžu byť úspešne skolaudované.

Kvalitne vypracovaný projekt domu

Energetický certifikát
Energetický certifikát

Problém nastáva, ak je projekt vypracovaný nekvalitne a výsledná stavba následne nezodpovedá stanoveným štandardom. V takom prípade sa vám môže stať, že nezíska energetický certifikát A0 a vy budete musieť spraviť dodatočné úpravy, ktoré vedia byť časovo a finančne náročné.

Na energetickú hospodárnosť vášho nového domu musíte myslieť ešte pred tým, ako ho začnete stavať. Dôležité je zveriť jeho návrh skúsenému projektantovi, ktorý má znalosti ohľadom najnovších zákonných požiadaviek, materiálov a technológií. Ten vám pomôže navrhnúť nehnuteľnosť tak, aby bez problémov spadala do energetickej triedy A0 a zároveň sa dala jednoducho zrealizovať. Využiť môžete naše odborné projekčné činnosti.

Energetický certifikát novostavby pred kolaudáciou

Keď je stavba vyhotovená, prichádza rad na vypracovanie samotného energetického certifikátu. Pokiaľ sa rozhodnete využiť naše služby, postup je pomerne jednoduchý. Stačí nám dodať projektovú dokumentáciu, vyplniť informácie vo formulári a priložiť fotografie nehnuteľnosti.

Naši odborníci zhodnotia podklady a na základe nich vám v priebehu niekoľkých dní zašlú energetický certifikát. Ten následne môžete predložiť úradom. Zvážte tiež energetický audit pre Vášu nehnuteľnosť.

Získanie energetického certifikátu novostavby tak rozhodne nemusí byť žiadnym strašiakom. Ak spolupracujete so skúsenými projektantmi, nemáte sa čoho obávať. Pokiaľ máte akékoľvek otázky k energetickej hospodárnosti budov a certifikátom, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poradíme.