Čo všetko vám prezradí energetický certifikát rodinného domu?

09.02.2023

Energetický certifikát rodinného domu je v mnohých prípadoch povinný. Vybaviť si ho musíte pred kolaudáciou novostavby, pri významnejšej rekonštrukcii, predaji alebo prenájme. Avšak, podstatný nie je len pre úrady. Zaujímavé informácie vie priniesť aj vám, ako majiteľovi nehnuteľnosti.

Úlohou energetického certifikátu je definovať energetickú hospodárnosť budovy. Tá je vypočítavaná na základe primárnej energie, ktorá je potrebná na bežnú prevádzku nehnuteľnosti. Do úvahy sa berie napríklad kúrenie, ohrievanie vody, ale aj vetranie. Podstatnú úlohu zohráva tiež samotný zdroj energie. Ak využívate solárne panely, fotovoltické články či efektívne tepelné čerpadlo, váš dom môže získať lepšie hodnotenie.

Ako úsporný je váš dom?

Energetický certifikát rozdeľuje nehnuteľnosti do tried od A0 po G. Ako už istotne tušíte, pokiaľ váš dom spadá do triedy A0, je mimoriadne energeticky hospodárny. To znamená, že na jeho bežnú prevádzku spotrebujete len malé množstvo energie. Túto skutočnosť v praxi pocítite na nižších nákladoch.

Naopak, ak vám energetický certifikát ukáže, že vaša nehnuteľnosť patrí do triedy B, C, D, E, F či dokonca G, môže to byť pre vás motivácia na rekonštrukciu. Veľmi neefektívne budovy, ktoré patria do najhorších energetických tried, majú obvykle príliš vysoké náklady na energie. Mesačne tak možno zbytočne platíte desiatky či stovky eur, ktoré takpovediac púšťate von komínom.

Povinnosť certifikátu triedy A0

Kým staršie domy môžu spadať do rôznych energetických tried, pri novostavbách je od 1.1. 2021 zo zákona povinné, aby patrili do energetickej triedy A0. V praxi to znamená, že pri ich výstavbe sa musí dbať na kvalitnú izoláciu a efektívne zariadenia na kúrenie či ohrievanie teplej vody. Ak nový rodinný nebude spĺňať požiadavky energetickej triedy A0, nemôže byť skolaudovaný a musia byť na ňom prevedené úpravy.

Aby ste mali istotu, že váš nový dom bez problémov splní nároky energetickej triedy A0, jeho projektovanie zverte do rúk profesionálom. Vyhnete sa tak zbytočným ťažkostiam a výdavkom navyše.

Zlepšite energetickú triedu vášho domu

Na energetickú triedu rodinného domu vplývajú viaceré faktory. Najmä jeho poloha, orientácia na svetové strany, ale aj zateplenie, izolácia či vykurovacie telesá. Niektoré veci na existujúcej nehnuteľnosti už nemôžete zmeniť, avšak mnohé sa dajú zlepšiť.

Napríklad, zateplenie spojené s výmenou okien či dverí dokáže zabezpečiť, že váš dom v rebríčku energetickej hospodárnosti poskočí aj o niekoľko priečok. To je dobrá správa nielen pre úradníkov, ale aj pre vás. Prípadne, pre záujemcov o prenájom alebo kúpu.

Potrebujete si nechať vypracovať energetický certifikát rodinného domu? Využite naše služby a získajte ho bez zbytočných starostí!