V posledných rokoch sa štát čoraz intenzívnejšie venuje nielen podpore obnovy rodinných domov určených na bývanie, ale aj verejných historických a pamiatkovo chránených budov. Práve tie sú veľakrát zdrojom významného plytvania energiami, keďže nedisponujú dostatočnou tepelnou izoláciou a ich konštrukcia má často vady, ktoré významne zvyšujú náklady...
Blog ARNEA
Energetická certifikácia
Odborná rada zo spoločnosti Arnea s. r. o.
27. marca 2023 bola oficiálne vyhlásená 3. výzva v rámci plánu obnovy rodinných domov, ktorého cieľom je do roku 2026 podporiť obnovu až 30 000 starších rodinných domov na Slovensku. Majitelia nehnuteľností môžu žiadosti predkladať už od 24. apríla 2023, takže ak máte záujem o štátnu dotáciu na rekonštrukciu vášho bývania, mali by ste sa...
Chystáte sa stavať nový dom, rekonštruovať svoj starý, prípadne plánujete predávať alebo prenajímať vašu nehnuteľnosť? V takom prípade sa nezaobídete bez energetického certifikátu. Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré ohľadom neho dostávame.
Energetický certifikát rodinného domu je v mnohých prípadoch povinný. Vybaviť si ho musíte pred kolaudáciou novostavby, pri významnejšej rekonštrukcii, predaji alebo prenájme. Avšak, podstatný nie je len pre úrady. Zaujímavé informácie vie priniesť aj vám, ako majiteľovi nehnuteľnosti.
Na to, aby mohla byť novostavba skolaudovaná, je potrebné mať vypracovaný energetický certifikát. Avšak, myslieť by ste na neho mali ešte pred tým, ako vôbec začnete stavať. Čo všetko brať do úvahy?
Získanie energetického certifikátu sa podľa najnovších zákonov netýka len novostavieb. Pozornosť by mali zbystriť aj majitelia starších domov, ktorí plánujú ich rekonštrukciu. Za akých okolností si ho musíte vybaviť?
O energetických certifikátoch budov sa dnes hovorí čoraz častejšie. Na čo vlastne slúžia, kedy ich potrebujete aj vy, ako ich môžete získať a akú majú platnosť? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré je dobré poznať.
Keď si necháte vypracovať energetický certifikát staršieho domu, jeho trieda vás pravdepodobne veľmi nepoteší. Avšak, existuje viacero spôsobov, ako zlepšiť jeho hodnotenie. Čo všetko môžete spraviť pre to, aby ste ho dostali do kategórie A?
Energetický audit spočíva v analýze energetickej efektívnosti nehnuteľnosti. Na základe nej sa následne stanovujú investičné náklady a opatrenia, ktoré vedú k zlepšeniu hospodárnosti. Pre koho je povinný a kedy si ho nechať vypracovať?
Plánujete si nechať naprojektovať nový dom? V takom prípade budete stáť pred otázkou, aký materiál zvoliť na realizáciu jeho konštrukcie. Na výber je viacero druhov, ktoré majú svoje výhody aj nevýhody. Aký bude najlepší pre vás?