Na to, aby mohla byť novostavba skolaudovaná, je potrebné mať vypracovaný energetický certifikát. Avšak, myslieť by ste na neho mali ešte pred tým, ako vôbec začnete stavať. Čo všetko brať do úvahy?
Blog ARNEA
Energetická certifikácia
Odborná rada zo spoločnosti Arnea s. r. o.
Získanie energetického certifikátu sa podľa najnovších zákonov netýka len novostavieb. Pozornosť by mali zbystriť aj majitelia starších domov, ktorí plánujú ich rekonštrukciu. Za akých okolností si ho musíte vybaviť?
O energetických certifikátoch budov sa dnes hovorí čoraz častejšie. Na čo vlastne slúžia, kedy ich potrebujete aj vy, ako ich môžete získať a akú majú platnosť? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré je dobré poznať.
Keď si necháte vypracovať energetický certifikát staršieho domu, jeho trieda vás pravdepodobne veľmi nepoteší. Avšak, existuje viacero spôsobov, ako zlepšiť jeho hodnotenie. Čo všetko môžete spraviť pre to, aby ste ho dostali do kategórie A?
Energetický audit spočíva v analýze energetickej efektívnosti nehnuteľnosti. Na základe nej sa následne stanovujú investičné náklady a opatrenia, ktoré vedú k zlepšeniu hospodárnosti. Pre koho je povinný a kedy si ho nechať vypracovať?
Plánujete si nechať naprojektovať nový dom? V takom prípade budete stáť pred otázkou, aký materiál zvoliť na realizáciu jeho konštrukcie. Na výber je viacero druhov, ktoré majú svoje výhody aj nevýhody. Aký bude najlepší pre vás?
Energetické triedy nehnuteľností sú dnes dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Totižto, stali sa aj súčasťou zákonov. Od 1. januára 2021 už musia všetky novostavby spadať do kategórie A0. Čo všetko môžete spraviť pre to, aby ste ju získali?
15. októbra 2022 sa spustil projekt obnovy rodinných domov, ktorý je súčasťou Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky. V rámci neho môžete ako majiteľ staršej nehnuteľnosti získať dotáciu vo výške až 19 000 €. Čo by ste o tejto príležitosti mali vedieť?
Čistenie a dezinfekcia vetracích potrubí
Je známe, že človek vydrží bez vzduchu 3 až 5 minút. Na základe toho považujeme vzduch, ktorý dýchame, za elementárnu potrebu. Práve preto všetci chceme mať okolo seba čistý a kvalitný vzduch. Jedným zo spôsobov prívodu a odvodu vzduchu (hlavne v bytových domoch) je vzduchotechnické (VZT) potrubie. Vzduch do miestností a z miestností, kde nie sú...
Dnes je veľký dôraz kladený na budovy s čo najlepšou energetickou hospodárnosťou. Tieto požiadavky sú kladené na stavby investorom, stavebným úradom, úpravami slovenských noriem, ale aj Európskou úniou. Preto by mal mať nie len každý projektant a zhotoviteľ, ale aj bežný investor predstavu o tom, aké má možnosti pri výbere svojej budúcej budovy....