Tepelný (energetický) certifikát budovy: Odpovede na najčastejšie otázky

28.04.2023

Chystáte sa stavať nový dom, rekonštruovať svoj starý, prípadne plánujete predávať alebo prenajímať vašu nehnuteľnosť? V takom prípade sa nezaobídete bez energetického certifikátu. Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré ohľadom neho dostávame.

Tepelný certifikát budovy musíte predložiť kupujúcemu alebo nájomcovi pri podpisovaní kúpno-predajnej zmluvy, respektíve, zmluvy o prenájme nehnuteľnosti. Vypracovať si ho musíte nechať ešte pred kolaudáciou novostavby a v mnohých prípadoch sa mu nevyhnú ani majitelia starších domov. Tí majú povinnosť zabezpečiť si ho v prípade, že vykonajú významnejšiu rekonštrukciu.

Prečo sa energetický certifikát označuje aj ako tepelný?

Energetický certifikát hovorí o energetickej hospodárnosti budovy. Tá je ovplyvnená viacerými faktormi, no tie najvýznamnejšie sú spojené práve s teplom – izoláciou obvodových stien či strechy, oknami, vykurovaním a zohrievaním teplej vody. Z tohto dôvodu sa preto veľmi často môžete stretnúť s pojmom tepelný certifikát.

Aké sú triedy tepelného certifikátu?

V dnešnej dobe sa nehnuteľnosti rozdeľujú do tried od A0 po G, pričom A0 vyjadruje najlepšiu hospodárnosť, G zas najhoršiu. Zákon stanovuje, že všetky novostavby musia od 1.1. 2021 spadať do energetickej triedy A0.


Čo ovplyvňuje energetickú triedu budovy?

Na energetickú hospodárnosť má vplyv najmä izolácia obvodových stien či strechy, orientácia na svetové strany, plocha a dispozícia interiéru či využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Pri projektovaní novej nehnuteľnosti by mali byť jednotlivé aspekty zvážené a nadimenzované tak, aby objekt spĺňal požiadavky triedy A0.

Aká je platnosť energetického certifikátu?

Tepelný certifikát má platnosť najviac 10 rokov. Pokiaľ však v priebehu tohto obdobia dôjde k významnejšej rekonštrukcii objektu, je potrebné nechať si vypracovať nový certifikát.

Ako dlho trvá vybavenie tepelného certifikátu?

Pokiaľ si necháte energetický certifikát vypracovať u nás, zašleme vám ho už do niekoľkých dní. Nemusíte sa tak obávať dlhého čakania.

Aká pokuta hrozí, ak nemám energetický certifikát?

Ak máte povinnosť vybaviť si energetický certifikát, no nezabezpečíte si ho, od Štátnej energetickej inšpekcie môžete dostať pokutu vo výške od 500 až do 3000 €. Rozhodne sa ho tak neoplatí podceňovať.

Čo potrebujem na získanie energetického certifikátu?

Na to, aby sme vám vedeli vydať energetický certifikát, potrebujeme od vás projektovú dokumentáciu stavby, aktuálne fotografie a vyplnený dotazník s potrebnými informáciami.

Máte ďalšie otázky ohľadom tepelného (energetického) certifikátu? Kontaktujte nás, radi vám poradíme!