Energetický certifikát starého domu: Ako zlepšiť jeho triedu?

14.01.2023

Keď si necháte vypracovať energetický certifikát staršieho domu, jeho trieda vás pravdepodobne veľmi nepoteší. Avšak, existuje viacero spôsobov, ako zlepšiť jeho hodnotenie. Čo všetko môžete spraviť pre to, aby ste ho dostali do kategórie A?

Energetický certifikát je povinný pre každú budovu, ktorá bola postavená alebo výraznejšie zrenovovaná a skolaudovaná po 1. januári 2008. V praxi to znamená, že ak máte starší dom, energetický certifikát mať nemusíte. Treba však mať na pamäti, že jeho vypracovanie je nutné aj v prípade, že sa rozhodnete nehnuteľnosť prenajať alebo predať. Prečo by vám malo záležať na tom, aby váš dom získal čo najlepšie hodnotenie?

Ľahší predaj alebo prenájom nehnuteľnosti

Ak budete predávať alebo prenajímať svoj dom, záujemcov bude s veľkou pravdepodobnosťou zaujímať, aké sú náklady na bývanie. Keď im ukážete energetický certifikát, v ktorom bude uvedená trieda E, zrejme neurobíte dobrý dojem.

Väčšina ľudí dnes má prehľad o energetických triedach. Nájomca alebo kupca tak bude tušiť, že váš dom zrejme nie je veľmi úsporný. Bude sa tak musieť pripraviť napríklad na vyššie výdavky spojené s energiami.

Nižšie náklady na život

Zlepšenie energetickej triedy starého domu má veľký zmysel aj v prípade, že sa ho nechystáte predávať alebo prenajímať. Totižto, v realite sa odrazí na významne nižších nákladoch na energie. Ročne dokážete vďaka zrenovovanej nehnuteľnosti ušetriť stovky, v niektorých prípadoch dokonca aj tisícky eur! Investícia do rekonštrukcie a energetickej hospodárnosti sa tak rozhodne oplatí.

Zlepšenie energetickej triedy domu

Existuje viacero spôsobov, ako môžete zlepšiť energetickú triedu nehnuteľnosti. Najlepším prvým krokom je energetický audit, ktorý vám radi vypracujeme aj my. Ten vám presne povie, kde dochádza k najväčším stratám a ktoré úpravy vám pomôžu ušetriť najviac energie.

Na základe energetického auditu si následne môžete nechať zrealizovať jednotlivé úpravy. Medzi najúčinnejšie patrí zateplenie obvodových stien a strechy, prípadne inštalácia úsporných kotlov, tepelných čerpadiel alebo iných zdrojov tepla.

Po významnejšej rekonštrukcii máte povinnosť nechať si vypracovať energetický certifikát. Ten bude oficiálnym potvrdením úspornosti vášho domu. V prípade akýchkoľvek otázok k energetickým auditom, rekonštrukciám a certifikátom nás neváhajte kontaktovať. Poradíme vám a pomôžeme nájsť optimálne riešenie.