Z akého materiálu projektovať dom? Tieto sú najobľúbenejšie

08.11.2022

Plánujete si nechať naprojektovať nový dom? V takom prípade budete stáť pred otázkou, aký materiál zvoliť na realizáciu jeho konštrukcie. Na výber je viacero druhov, ktoré majú svoje výhody aj nevýhody. Aký bude najlepší pre vás?

V dnešnej dobe existuje široké spektrum materiálov, ktoré sa dajú využiť na výstavbu domu. Niektoré sú výhodnejšie, iné menej. Do nášho výberu sme zvolili 3 najpoužívanejšie. Tie považujeme za najlepšie z hľadiska životnosti, izolačných schopností a ceny.

Dom z pálenej tehly

Pálená tehla bola dlhé roky na Slovensku najobľúbenejším stavebným materiálom a dodnes sa teší veľkej popularite. Tehly sú vyrobené z prírodných zložiek - špeciálnej hliny a vody, pričom častokrát sa do nich pridávajú aj iné prímesi zabezpečujúce lepšie vlastnosti.

Výhody pálenej tehly

Hlavným benefitom tehly je skutočnosť, že ide o ekologický materiál. Pri výrobe sa nadmerne nezaťažuje životné prostredie a dá sa pomerne jednoducho recyklovať. Výhodou je taktiež veľmi dobrá odolnosť, životnosť a tvarová stálosť, vďaka čomu sa tehly môžu použiť aj na výstavbu namáhaných nosných stien či priečok.

Tehla má sama o sebe veľmi dobré tepelno- a zvukovo-izolačné vlastnosti. Veľakrát nie je potrebné pokrývať ju dodatočným ochranným náterom.

Nevýhody pálenej tehly

Nevýhodou je skutočnosť, že stavba domu z tehál zaberá pomerne veľa času a nedá sa realizovať za každého počasia. Pálené tehly majú pomerne vysokú hmotnosť a náklady na výstavbu sú vyššie ako v prípade pórobetónu alebo drevených profilov.

Dom z pórobetónu

Pórobetón patrí medzi najobľúbenejšie stavebné materiály pri realizovaní moderných pasívnych a nízkoenergetických domov. Tvárnice pozostávajú z kombinácie kremičitého piesku, vápna, cementu, prípadne elektrárenského popolčeka. Vyrábajú sa v rôznych rozmeroch a veľkostiach, vďaka čomu sa dajú flexibilne prispôsobiť rôznym tvarom nehnuteľnosti.

Výhody pórobetónu

Značnou výhodou pórobetónu je skutočnosť, že sa dá pomerne ľahko a presne opracovať. Ide o zdravotne nezávadný materiál, ktorý je nehorľavý. Výstavba ja rýchla a steny majú veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti.

Nevýhody pórobetónu

Napriek tomu, že pórobetón je pevný a odolný, znesie o niečo nižšie zaťaženie ako pálená tehla. Nedokáže dobre akumulovať teplo a nemá tak dobré zvukovo-izolačné vlastnosti. Nevýhodou je tiež skutočnosť, že má tendenciu nasakovať vodu. V dôsledku toho môže dochádzať k vlhnutiu stien. Pri výstavbe je preto potrebné dbať na kvalitnú izoláciu.

Drevodom

Pod pojmom drevodom si mnohí ľudia predstavia tradičnú slovenskú drevenicu. Avšak, v dnešnej dobe už majú drevodomy zvyčajne odlišnú podobu. Zhotovované sú zo špeciálnych drevených profilov, na ktoré sa aplikuje izolácia a omietka. Navonok tak drevodom môže vyzerať prakticky rovnako ako nehnuteľnosť z tehál alebo pórobetónu a nedokážete rozoznať, že stavebným materiálom bolo drevo.

Výhody drevodomu

Keďže na zhotovenie drevodomu sa používajú prírodné drevené profily, získavate zdravotne nezávadné bývanie s príjemnou vôňou v interiéri. Výstavba je veľmi rýchla a jednoduchá. Materiál má pomerne nízku hmotnosť, avšak má veľmi dobrú pevnosť a dlhú životnosť. Výhodou sú tiež solídne tepelno-izolačné vlastnosti.

Nevýhody drevodomu

Drevo je prirodzene horľavé, preto je pri výstavbe potrebné dbať na jeho správnu izoláciu. Taktiež je náchylné na napadnutie hnilobou či hmyzom a keďže ide o organický materiál, časom sa jeho vlastnosti môžu mierne zmeniť. Práve preto je kľúčové zveriť realizáciu drevodomu do rúk skúsenej firmy, ktorá ho vyhotoví v súlade s najprísnejšími štandardmi.

Pokiaľ plánujete stavbu nového domu, môžete sa obrátiť na nás. Poskytneme vám komplexné služby, od odborného poradenstva, cez vypracovanie projektovej dokumentácie, zabezpečenie výstavby, stavebný dozor, až po vyhotovenie energetického certifikátu.


Objednajte si naše služby

Vyplňte všetky potrebné údaje a my sa Vám čo najskôr ozveme späť.